Hračky pre najmenších

Hracky pre najmensichDetské hračky rozdeľujeme podľa veku dieťaťa a funkcie hračky. Z hľadiska veku záleží výber hračky na fáze vývoja dieťaťa, na tom ktoré funkcie sa v určitom veku vyvíjajú, ktoré funkcie by sa mali rozvíjať.

Väčšina detí medzi 3. a 6. mesiacom už dokáže uchopiť hračku, ale ešte sa nedokáže samo pohybovať. Skúma svoje ruky a všetko, na čo s nimi dosiahne. Fascinujú ho hračky, ktoré vydávajú zvuk. Medzi náročnejšie hračky patrí malé ihrisko – väčšinou mäkké farebné podložky, z ktorých visia najrôznejšie hračky.

Vo veku 9. – 12. mesiacov sa dieťa snaží zdokonaľovať nový pohyb, ktorý buď objavilo, alebo v najbližšej dobe objaví. Ideálnym darčekom je teda čokoľvek, čo ho v tom podporí. Na to, aby za sebou ťahalo hračky, je ešte príliš malé, ale vhodné hračky sú také, o ktoré sa môže oprieť a tlačiť ich pred sebou.

Medzi 18. a 24. mesiacom sa dieťa stáva prepojenejšie a čoraz viac vecí chce robiť samo. O to viac by ste mali dbať na to, aby si pri takejto samostatnej hre nemohlo ublížiť. Najviac sa učia pri neštruktúrovanej hre.

Deťom medzi 2 a 2,5 rokom sa odporúčajú hračky blížiace sa hračkám pre deti vo veku 1,5 až 2 roky. Dieťa už toho samozrejme zvláda viac, ako pred pol rokom a preto je aj výber hračiek väčší. Výrazne sa v tomto veku rozvíja predstavivosť a sociálne schopnosti, preto sú vhodnejšie hračky, ktoré tieto vlastnosti rozvíjajú.

Pridať komentár

TOPlist